Simplonpass.
Turistické cíle • Příroda • Pohoří
Simplonský průsmyk / 2005 m/ spojuje kanton Valois od města Brig s údolím Diverdo v severní Itálii. Je uváděn jako jeden z nejkrásnějších přechodů v Alpách. Byl využíván již v době kamenné. Ale až do 17. století, to bylo používáno zejména pašeráky a žoldáky, protože úzký průsmyk byl považován v římském období architekty za neprůjezdný. Byl to brigský obchodník, princ Kaspar von Jodok Stockalper, který začal používat průsmyk Simplon v polovině 17. století při transportu soli od Středozemního moře na hřbetech mul. Je samozřejmé, že obchodem nesmírně zbohatl. Monumentální barokní Stockalper Palace v Brigu je toho dokladem..
První průchodná cesta vhodná pro kolovou Dopravu se datuje do doby Napoleona, který chtěl na jih cestovat se svými děly. O více než sto let později, v roce 1906, byl otevřen železniční tunel přes Simplon. V délce 19 km to byl donedávna nejdelší tunel na světě. Díky železnici mohou být auta naložena na vlaky, které jezdí mezi Brigem a Isellem i v zimě.
Od Brigu Vás cesta vede v dlouhých obloucích nahoru. V polovině je most, který se klene nad údolím Ganter. Odvážný design tohoto moderního mostu harmonicky zapadá do KRAJINY. Na vrcholu průsmyku ve výši 2005 m. n. m., stojí hospic mnichů Bernardinů. Osm metrů vysoká, kamenná silueta orla připomíná návštěvníkům boje během druhé světové války. Při pohledu směrem na jih jsou vidět nádherná panoramata Bernských Alp. Na východní straně průsmyku vede silnice směrem na Itálii a prochází Simplon Village. Styl budov s jejich typickými kamennými deskami střech připomíná blízkosti Itálie.
Při naší návštěvě nám moc nepřálo počasí, ale přesto nám bylo jasné, že je to krásné místo.